معرفی محصولات

عایق های الاستومریک PDF پرینت پست الکترونیکی
نظر دهی کاربر: / 3
ضعیفعالی 
مقالات - مقالات مرتبط

عایق های الاستومریک سلول بسته، برای اولین بار 50 سال قبل به بازار تاسیسات معرفی شدند. این فوم های الاستومریک سلول بسته، تجربه موفقی به عنوان عایق های حرارتی و برودتی در صنعت تاسیسات مکانیکی داشته اند. از آنجایی که این نوع عایق ها، برتریهای زیادی نسبت به عایق های پشم شیشه دارند، امروزه به صورت عمده در صنعت تاسیسات مکانیکی استفاده می شوند. عایق های سلول بسته الاستومریک سطح خارجی نرم و بادوامی دارند که در مقابل انباشت آلودگی و رطوبت مقاوم هستند؛ بنابراین باعث مقابله با رشد عوامل بیماریزا و قارچی می شوند. همچنین به دلیل سطح مقاومی که عایق های الاستومریک دارند، در مقایسه با عایق های پشم شیشه دارای مقاومت بیشتری از نظر سوراخ شدن هستند.عایق های الاستومریک حتی اگر سوراخ هم بشوند، عایق آسیب دیده در مقابل جذب رطوبت و رشد قارچها مقاوم است. عایقهای سلول بسته نیاز به مانع برای جلوگیری از نفوذ رطوبت ندارند زیرا ساختار سلول بسته آنها اصولا آب را به خود جذب نمی کنند. همچنین، در صورت نیاز به مقابله بیشتر با رشد قارچ، این عایق ها به سادگی تمیز می شوند. عایق های سلول بسته به دلیل صلبیت در مقابل فشار مقاومترند؛ بنابراین خاصیت عایق بودن خود را نسبت به عایق های پشم شیشه در مقابل فشار بیشتر حفظ می کنند. عایق های الاستومریک از سلولهای بسته تشکیل شده است که در فضای بسته سلولها گاز پر شده است. این سلولهای غیرمتصل، در مقابل رطوبت و فشار مقاومترند و ضریب انتقال حرارت پائین تری دارند. از دیگر خواص این عایق ها، عدم وجود گازهای CFC , HCFC در ساختار آنها می باشد.
این نوع عایق ها، مقاومت بالایی در مقابل انتشار بخار آب دارند. به طوری که مقدار آب جذب شده توسط این نوع عایق ها در طی مدت 28 روز فقط 9/0 درصد وزن آنهاست. در واقع مقدار جذب آب عایق های بل فلکس نسبت به عایق های سنتی نظیر پشم شیشه 10000 برابر کمتر است؛ و نکته جالب در مورد عایق های سنتی مانند پشم شیشه اینکه به ازای هر یک درصد جذب آب، هفت درصد از ارزش ضریب انتفال حرارت آنها کاسته خواهد شد. دامنه عملکرد دمایی گسترده این نوع عایق ها باعث استفاده گسترده از عایق های الاستومریک در صنعت تاسیسات مکانیکی شده است.
عایق های الاستومریک ، غیررشته ای و غیر متخلل هستند. این بدان معناست که هیچ گونه ذرات مضری در حین عملکرد و نصب عایق، از آنها جدا نخواهد شد و در محیط پراکنده نمی شود. ضمنا هیچ گونه ابزار خاصی برای نصب آنها احتیاج نیست. همچنین می توان برای زیبایی بیشتر، در مکانهایی که این عایقها در معرض دید قرار دارند، آنها را رنگ کرد. ضمنا، فرایند نصب عایق های الاستومریک بسیار سریع و تمیز است.
عایق های الاستومریک جهت استفاده در فضاهای داخلی نیاز به هیچ گونه پوششی ندارند؛ اما جهت استفاده در فضاهای خارجی توصیه می گردد از یک لایه پوشش خارجی نظیر آلومینیوم جهت حفاظت در مقابل عوامل جوی و ضربات مکانیکی استفاده شود. این لایه آلومینیومی عایق- که توسط یک لایه پلیمری تقویت شده است- می تواند با ضخامتهای 100، 230 و 400 میکرون باشد. در برخی از پروژه های تاسیساتی جهت حفاظت بیشتر عایق، از ورقهای آلومینیومی با ضخامتهای 500 و 700 میکرون و یا 1 میلیمتر به صورت جداگانه جهت پوشش عایق استفاده می شود.
ضمنا، عایق های رولی به صورت پشت چسبدار نیز ارائه می گردند. در این نوع یک لایه چسب مسلح نخدار، به قسمت پشتی عایق متصل شده و برای چسباندن عایق به سطح، کافی است لایه کاغذی چسب را جدا کرده و عایق را به سطح مورد نظر بچسبانیم. این محصول نهایت سادگی در نصب را به دنبال داشته و موجب صرفه جویی در وقت و نیروی انسانی می گردد. چسب مایع مخصوص عایق بل فلکس جهت چسباندن عایق های رولی و  عایق لوله ای به کار می رود. این نوع چسب در قوطی های 4 لیتری عرضه شده و دارای چسبندگی فوق العاده ای می باشد. به منظور پوشش درزهای عایق روی لوله ها، کانالهای گالوانیزه، کلکتور و ... از سه نوع نوار درزگیر (تیپ) می توان استفاده کرد:

مزایای عایق های الاستومریک :

ضریب انتقال حرارت  0.035 w/m.k در دمای صفر درجه سیلسیوس
ساختار سلولی بسته(جذب آب بسیار پایین کمتر از 9%)
عدم ایجاد خوردگی در فضای بین عایق و لوله
دامنه دمایی بالا (200 تا 80 – درجه سیلسیوس)
دارای استاندارد Class A در مقابل حریق
قابلیت نصب آسان با ضخامت مورد نظر
جاذب صدا
فاقد مواد سمی و مخرب محیط زیست
عدم ایجاد حساسیت و مشکلات تنفسی برای انسان
دارای چگالی 63kg/m3
شایان ذکر است این عایق ها در دو نوع عایق لوله ای و عایق  رولی با ضخامت های مختلف از 6 الی 50 میلی متر تولید می گردد. همچنین نوعی از این عایق ها دارای روکش آلومینیوم با ضخامت های مختلف جهت محافظت بیشتر در فضای باز هستند.
نوار درزگیر از جنس عایق: این نوع نوار پشت چسبدار با نخ مسلح در دو ضخامت 3 و 6 میلیمتر و عرض 5 سانتیمتر عرضه می گردد. استفاده از این نوع عایق، علاوه بر استحکام بخشیدن به عایق باعث جلوگیری از اتلاف انرژی از محل درزها می شود.
نوار درزگیر معمولی: این نوع نوار به عرض 5 سانتیمتر با چسبندگی بالا باعث استحکام بالای عایق در محل درز می گردد.
نوار درزگیر از جنس آلومینیوم: این نوار آلومینیومی پشت چسبدار، دارای نخ از جنس فایبرگلاس می باشد که باعث استحکام بالای این تیپ شده و از پاره شدن آن جلوگیری می کند. تیپ آلومینیومی برای عایق های با روکش آلومینیوم استفاده می شود.
این نوع عایق ها در انواع مختلف شامل عایق های لوله ای و عایق رولی و در ضخامتهای گوناگون توسط شرکت اس تی آی عرضه می گردند. عایق های لوله ای جهت عایقکاری لوله ها از سایز 1/4" الی 3" استفاده می شوند. در حالی که عایق های رولی، جهت عایق کاری کانالهای گالوانیزه، مخازن، کلکتورها و لوله ها از سایز 4" به بالا استفاده می شود. ضخامتهای شایع این عایق ها، 6 میلیمتر، 10 میلیمتر، 13 میلیمتر، 16 میلیمتر، 19 میلیمتر، 25 میلیمتر، 32 میلیمتر، 40 میلیمتر و 50 میلیمتر هستند.
از نظر مقاومت در مقابل آتش، طبق استاندارد ذیل:
ASTM E 84،Method of Test for Surface Burning Characteristics for Building Material and CAN/ULC S-102
عایق لوله ای با ضخامت 38 میلیمتر دارای ضریب انتشار شعله کمتر از 25 و ضریب گسترش دود کمتر از 50 میلمتر می باشد.

استانداردها: ASTM C534 Grade I ASTM C534 Grade IIASTM C534 Grade III

عایق های الاستومری از جمله مواد سلولی انعطاف پذیر سلول بسته بوده و برپایه پلی وینیل کلراید (PVC)، نیتریل بوتادین رابر (Nitrile Butadiene Rubber -NBR) و یا اتیلین پروپیلن دیان مونومر رابر (Ethylene Propylene Diene Monomer - EPDM) ساخته می شوند.

لاستیک NBR که با Buna-N و Perbunan نیز شناخته می شود، یک لاستیک سینتتیک متشکل از پلیمر آکریلونیتریل (ACN) و بوتادین است. نام های تجاری آن عبارتند از نیپل (Nipol)، کرایناک (Krynac) و یوروپرن (Europrene).

لاستیک EPDM لاستیکی سینتتیک و الاستومری بوده و کاربردهای وسیعی دارد. لاستیک های EPDM معمولا مقاومت حرارتی بسیار خوبی فراهم می آورند. مواد عایق سلول بسته مقاومت بسیار عالی در مقابل عبور بخار آب از خود نشان می دهند به طوری که پس از نصب، به هیچ گونه حائل بخار – آب دیگری نیاز نیست. خاصیت مقاومت زیاد در مقابل بخار، به همراه خاصیت تابش بالای لاستیک اجازه می دهد که مواد سلول بسته انعطاف پذیر با ضخامت نسبتا کمی از چگالش سطحی جلوگیری کنند. در نتیجه، از این گونه مواد به مقدار متنابهی در سیستم های سرمایش، لوله کشی ها و تهویه استفاده می شوند. البته از اینگونه مواد می­توان در خطوط آب گرم و گرمایش نیز استفاده نمود.

عایق های الاستومری، گرچه نسبت به پشم سنگ و یا پشم شیشه گران ترند، ولی به دلیل بی نیاز بودن از پوشش مضاعف (Jacketing) برای کاربردهای دمای پایین بسیار مقرون به صرفه می باشند. پایداری بسیار بالایی دارند. سریع ترین راه برای عایق کردن سیستم های لوله کشی آماده و ساخته شده، استفاده از عایق های الاستومری است. این گونه عایق ها، ضریب انتقال حرارت بسیار پایینی داشته و انعطاف پذیر می باشند و برای محیط هایی که فضای کاری کمی داشته باشند، بسیار مناسب هستند.

مشخصات NBR

مشخصه فیزیکی

توضیح

واحد

استاندارد

ساختار

سلولی فومی

-

-

رنگ

مشکی

-

-

بو

بی بو


ASTM E679

چگالی

60-70

[Kg/m3]

ASTM D 1622

انعطاف پذیری

کاملا نرم

-

ASTM C534

استحکام فشاری

N/A

MPa – [N/mm2]

ASTM C 165 – C1621

محدوده دمای کاری

[-40] ̴ [+120]

[0C]

ASTM C534

ضریب نفوذ رطوبت

0.10

Perm

ASTM E96

ضریب جذب رطوبت

3.85

% W/W

ASTM E96

ضریب انتقال حرارت در 240C

0.035

[W/m.0C]

ASTM C518

ضریب انتقال حرارت در 1000C

0.039

[W/m.0C]

ASTM C518

مقاومت در مقابل UV

بسیار خوب

-

ASTM D 1171

انتشار اشتعال سطحی

Class 0, 1

-

ASTM E84 - BS 476 Part 7

مقاومت شیمیایی

خوب

-

-

مقایسه ای بین NBR و EPDM

همواره اختلافات بین مشخصات EPDM و NBR مورد بحث متخصصین بوده است ولی حقیقت این است که بسیاری از مشخصات NBR و EPDM کاملا شبیه هم هستند و اختلافات بسیار ناچیزی با هم دارند. در کل می توان گفت که ممکن است کاربری EPDM در بعضی موارد بسیار خاص، اندکی از NBR بهتر باشد ولی باید توجه کرد که تولید EPDM بسیار مشکل است و بزرگ ترین عایق سازان نیز EPDM با خلوص 100% نمی سازند چراکه اصلا مقرون به صرفه نیست.

جدول زیر برای مقایسه بهتر عایق های سلول بسته انعطاف پذیر NBR و EPDM و تفاوت های آنها، ارائه می شود:

خاصیت فیزیکی

NBR

EPDM

نوع ماده

Nitrile Butadiene Rubber

Ethylene Propene Diene Methylene

سختی اسمی (IRHD)

60 (±5)

60 (±5)

رنگ

سیاه

سیاه با دانه های زرد

استحکام کششی

≥ 10 N/mm2

≥ 10 N/mm2

میزان کشیدگی تا حد پارگی

≥ 300%

≥ 300%

محدوده دمای کاری متوسط

-400C – 1200C

-400C – 1350C

مقاومت در مقابل سایش

متوسط الی خوب

متوسط الی خوب

مقاومت در مقابل روغن های معدنی

بسیار خوب

ضعیف

مقاومت در مقابل روغن های گیاهی

بسیار خوب

متوسط الی خوب

مقاومت در مقابل بنزین

بسیار خوب

ضعیف

مقاومت در مقابل ترکیبات آروماتیک و هیدروکربنات ها

متوسط الی خوب

ضعیف

مقاومت در مقابل اسیدها و بازها

بسیار خوب

بسیار خوب

مقاومت در مقابل آتش

متوسط الی خوب

متوسط الی خوب

مقاومت در مابل رطوبت / بخار

بسیار خوب

بسیار خوب

مقاومت در مقابل پرتو خورشید و اشعه ماوراء بنفش

متوسط الی خوب

بسیار خوب

لوله های مسی

با لوله ترکیب می شود

هیچ واکنشی با لوله ندارد

مقاومت حرارتی

بسیار خوب

بسیار خوب

کاربردهای مواد عایق سلول بسته انعطاف پذیر

- کاربری بسیار مناسب عایق های سلولی انعطاف پذیر، در سیستم های تهویه مطبوع، گرمایش و سرمایش، کانال های آب و هوا و خنک سازها مشهود است.

- مواد الاستومری برای کاربردهایی که در آنها چرخه های حرارتی از گرم به سرد و بلعکس به طور مرتب وجود دارد، بسیار مناسب اند.

- در صورت داشتن ضخامت مناسب، می توان از این عایق ها در فرآیندهای فوق سرد (Cryogenic) نیز استفاده کرد هرچند احتمال خرد شدن عایق وجود دارد.

مزایای عایق های الاستومری

- مقاوم در مقابل آلودگی، گرد و خاک، رطوبت و بخار آب و در نتیجه مقاوم در مقابل آلودگی های بیولوژیکی

- پایداری زیاد

- مقاوم در مقابل اوزون و ماوراء بنفش

- مقاوم در مقابل خوردگی

- ضریب انتقال حرارت بسیار پایین

- نصب آسان به همراه خودبست، بسیار مناسب برای محیط هایی که جای کاری زیادی ندارند

- بدون فیبر و بدون تولید ریزگرد و غبار

- انعطاف پذیر

- غیر سمی

- جکتینگ ها و پوشش های خارجی متنوعی برای آنها وجود دارد (گرچه در بسیاری از کاربردهای آنها نیازی به جکتینگ نیست)

- قابلیت چسبندگی و پذیرش رنگ بالا

- مقاوم در مقابل فشار و ضربه

معایب عایق های الاستومری

- قیمت بالاتر نسبت به پشم سنگ و پشم شیشه

- مواد عایق سلول بسته الاستومری از جمله مواد ترموست (Thermoset) هستند بدین معنی که در مقابل افزایش دما و یا مجاورت طولانی با گرمای زیاد، به تدریج دچار شکست و واپاشی می شوند. چنانچه دما افزایش یابد، مواد الاستومری به تدریج الاستیسیته (انعطاف پذیری) خود را از دست می دهند و بدون هیچ گونه تغییر ابعادی قابل توجهی، ترد می شوند (و در اثر ضربه ممکن است بشکنند). اما در صورتی که دما دوباره پایین آمده و در محدوده مجاز کاری باشد، مواد الاستومری خاصیت الاستیسیته خود را بازیافته و باز انعطاف پذیر می شوند.

- معمولا ضریب انتقال صوت مواد سلولی انعطاف پذیر از پشم سنگ و پشم شیشه بیشتر است (عایق آکوستیک نیستند)، چراکه چگالی و صلبیت آنها از پشم های معدنی و شیشه بیشتر است.

ضخامت های پیشنهادی برای لوله ها در شرایط مختلف

شرایط

سایز لوله

دمای خط لوله

140C

70C

2.50C

-180C

شرایط معتدل

دمای 260C – رطوبت نسبی 50%

کوچک تر 76mm(<3”)

9mm

9mm

9mm

19mm

از 76 تا 127mm(3-5”)

9mm

13mm

13mm

25mm

بزرگ تر از 127mm(>5”)

13mm

13mm

13mm

25mm

شرایط معمول

دمای 300C – رطوبت نسبی 70%

کوچک تر 76mm(<3”)

9mm

13mm

13mm

25mm

از 76 تا 127mm(3-5”)

13mm

13mm

13mm

32mm

بزرگ تر از 127mm(>5”)

13mm

13mm

19mm

32mm

شرایط سخت

دمای 320C – رطوبت نسبی 80%

کوچک تر 76mm(<3”)

13mm

29mm

19mm

38mm

از 76 تا 127mm(3-5”)

13mm

25mm

25mm

38mm

بزرگ تر از 127mm(>5”)

13mm

25mm

32mm

50mm

شرایط بسیار سخت

دمای 320C – رطوبت نسبی 85%

کوچک تر 76mm(<3”)

13mm

25mm

25mm

38mm

از 76 تا 127mm(3-5”)

19mm

32mm

32mm

50mm

بزرگ تر از 127mm(>5”)

25mm

32mm

38mm

50mm

ضخامت های پیشنهادی برای عایق کاری کانال هوا (Duct)

شرایط

دمای داخلی داکت

150C

120C

70C

2.50C

-180C

شرایط معتدل

دمای 260C – رطوبت نسبی 50%

9mm

9mm

13mm

19mm

25mm

شرایط معمول

دمای 300C – رطوبت نسبی 70%

13mm

13mm

19mm

25mm

32mm

شرایط سخت

دمای 320C – رطوبت نسبی 80%

13mm

19mm

25mm

32mm

50mm

شرایط بسیار سخت

دمای 320C – رطوبت نسبی 85%

25mm

25mm

32mm

38mm

50mm

 

+/-
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
آدرس سایت:
عنوان:
قالب نوشته:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
+/- نظر ها
نظر جدید جستجو
 

عضویت در خبرنامه


برای دریافت اخبارشرکت عضو شوید.

تمــــاس بــــا مــــــا

تماس با ما:

34204755 (41)

20_34209219 (41)

آخـــــرین اخبــــــار

پیشینه عایق های الاستومریک

عایق های الاستومریک سلول بسته، برای اولین بار 50 سال قبل به بازار تاسیسات معرفی شدند. این فوم های الاستومریک سلول بسته، تجربه موفقی به عنوان عایق های حرارتی و برودتی در صنعت...


ادامه اخبار »